Reklamlar

Borsa haram mı günah mı

Yazı Boyutu
Reklam

Borsanın haram ve günah mı olduğu merak edilşr.Borsa bir çeşit yatırım ortaklığıdır. Bir marketin veya bir şirketin hisselerine ortak olmak gibi bir şeydir. Borsa haram olamaz.

Çünkü kimsenin elinden bir mal veya kıymet satın alınmamaktadır. Borsada bilinmeyen şeyler vardır. Bu konu hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan insanlar, haram olduğunu düşünüp, ben asla oynamam, borsa kumar gibi sözler sarf edebilirler. Oysa ki borsa, sadece isteğe bağlı ve kimsenin hakkına tecavüz etmeyen bir alış veriştir.

Şirket kazanırsa, ortak olduğun için sende kazanırsın. Bu tamamen bir kar zarar ortaklığıdır. Para yatırırsın ve hiç kimse seni buna zorlamaz, ve tabi ki ya kazanır ya kaybedersin. Borsada isteğe bağlı olarak, hisselerini alır veya satarsın.

Borsa Haram mıdır ?
Çalışan bir fabrika veya şirketin hisse senetlerini almak neden haram olsun ki? Aslında bu konu hakkında pek çok fikir gelişmiştir ve herkesin kendisine göre bir takım düşünceleri olabilir. Fakat borsaya yatırım yapmak haram değildir. İflas eden bir şirketi devralmak ne kadar haram değilse, borsa da çalışan bir şirket veya kuruluşun hisselerine ortak olmak da o kadar helaldir. Hisse senetleri kıymetli evraklardır ve bizler tercihimizi yaparak, tamamen özgür irademizle bu alışları yapar, dilediğimiz zaman satışlara koyabiliriz. Eğer herhangi bir zorlama ve alıkoyma gibi bir durum söz konusu değilse, herkes isteğe bağlı olarak borsaya yatırım yapabilir. Bu konu hakkında çok fazla yorum yapmaya gerek yoktur

Reklamlar :

Çünkü hiç kimsenin canını acıtmıyor iseniz, haram diye bir şey yoktur.
Çünkü borsada zorlama diye bir kural olamaz. Herkes yatırımını hangi şirkete istiyorsa ona göre yapar. Ortaklık kazanmak ve kar elde etmek istemek neden haram olsun. Herkes zaten aldığı hisse senedince ortaklığı almış olur.

Bundan fazlası zaten olamaz. Borsa bir yatırım aracı olup, ekonomik dalgalanmalara göre hareket etmektedir. Bir şirket fabrika, işyeri gibi kurumların çalışıyor olması nasıl haram değilse, bu şirketlerin hisselerine ortak olmak da o kadar normal bir durumdur. Öncelikle hisse senetleri, sermaye piyasasında çok iyi kazanç sağlayan bir sistemdir.

Günceldir ve sizin takibinizde olması da tercih sebebidir. Borsa ortaklık sebebidir ve alınıp satılması da serbesttir.

 

Önemli NOT : Yazıda belirtilen bilgiler ve yorumlar yazarlara ait kendi fikirleridir.Bu nedenle bilgiler kesinlik içermemektedir, amacımız kişilere nedenleri ile birlikte kendimizce cevaplar sunmaktır.Bu bilgiler kanıt ve kesinlik içermemektedir.

Ayrıntılı bilgi için : http://www.sorularlaislamiyet.com/index.php?s=show_qna&id=3733 Adresini ziyaret edebilirsiniz.

Borsa haram mı günah mı yazısına ait etiketler : , , , ,
Borsa haram mı günah mı yazısı 20 Şub 2011 tarihinde Borsa kategorisinde yayınlanmaktadır.
Dikkat !

Borsavakti.com’da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.borsavakti.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Burada yer alan görüş ve düşüncelerin www.borsavakti.com ve yönetimi için hiçbir bağlayıcılığı yoktur .

Benzer Başlıklar
Yorum Yap
Önceki Yorumlar
Metin
07 Mart 2011 - 21:02

“Borsa haram olamaz.

Çünkü kimsenin elinden bir mal veya kıymet satın alınmamaktadır. Borsada bilinmeyen şeyler vardır. Bu konu hakkında çok fazla bilgi sahibi olmayan insanlar, haram olduğunu düşünüp, ben asla oynamam, borsa kumar gibi sözler sarf edebilirler. ”

Bu konuda fazla bilgi sahibi olan siz acaba neye dayanarak hüküm veriyor?

admin
08 Mart 2011 - 18:25

Borsa kumara dönüşmediği sürece haram olmadığı düşünülmektedir.
İnternet sitelerinde ” Borsa Haram mıdır ” sorusunun cevabı videolu anlatımlarla bulunmaktadır,
Bu bilgi kesinlik içermemektedir, sitemizde yer alan bilgiler İnternet’deki çeşitli bilgi ve içeriklerden derlenerek alınmıştır.

Mehmet Çetin
28 Mart 2011 - 19:10

Bu yazıyı yazan yazarı merak ediyorum acaba haram nedir biliyormu veyahut islam ticaret hukukunu okumuşmu kıyas icma nedir biliyormu okuduğum kadarıyla bildiğini zannetmiyorum kendince mantık yürütmüş. Ben ne helal ne haram diyorum en iyisini alimlerimiz bilir onlara sorup bir sonuca varabiliriz.

Enver
04 Mayıs 2011 - 11:39

Yorumlara bakar mısınız? ne haramı? Sen dışarıda ticaret yaparken 3 kuruşa aldığın bir şeyi 5 yada 7 kuruşa satarken haram paramı kazanıyorsun? Burada mantık aynıdır. Aldığın bir hisse senedini daha fazlaya satarsan bir ticaret yapmış oluyor ve kar elde etmiş oluyorsun. Zarara satarsanda ticarette zararda olduğu için zarar elde etmiş oluyorsun. Bence haramlıkla bir alakası yoktur.