Reklamlar

borsada işlem gören şirketler – borsa şirketleri

Yazı Boyutu
Reklam

Borsada işlem gören şirketler İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarafından ikiye ayrılmaktadır. Anonim şirketler için  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası tarafından şekillendirilmiş olan, Borsada işlem gören şirketleri şu şekilde sınıflandırabiliriz: İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında, anonim şirketlerin ikiye bölünmüş olan sınıflrnaıdılması şu şekikdedir: Gelişen İşletmeler Piyasası; ve Hisse Senetleri Piyasası.
Borsada işlem gören şirketlerin hisseleri, Hisse Senedi Piyasası olarak belirtilecek olan yerlerde işlem görebilmektedir: Gözaltı Pazarı, Ulusal Pazar, İkinci Ulusal Pazar, Kurumsal Ürünler Pazarı. Gelişen İşletmeler Piyasasında ise, gelişen ve büyüme potansiyeli gösteren; ancak kotasyon şartlarını henüz sağlayamamış şirketler işlem görmektedir.


Borsada İşlem Gören Şirketler

Reklamlar :

Borsada işlem gören şirketlerin, hisse senetlerinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında yer alabilmesi için, belirli şartlara sahip olmaları gerekmektedir. Bu şartlara bakacak olursak: mevzuatta yer alan yükümlülükleri yerine getirmiş olan şirketler; gelişen işletmeler piyasasının listesinde yer alan şirketler ve aynı zamanda da kotasyon ile birlikte kayda alınma tarihlerinin gösterilebildiği şirketler olmaları gerekmektedir.
Borsada işlem gören kağıt ve şirketlerin sahibi olduğu işletmelerin ortaklarının, likidite açısından önemli şansları bulunmaktadır. Çünkü bu şirketlerin halka açık olması ve borsada işlem görüyor olması, uzun vadeli finansman ile birlikte, maliyetlerin de düşük olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda, borsada işlem gören kağıt ve şirketlerin sahibi olan işletmeler ile ilgili bilgiler, gerek yurtiçindeki ve gerekse de yurtdışındaki yatırımcılara dağıtılarak, aslında işletmelerin reklamı da yapılmaktadır. Sermaye Piyasalarının devetim mekanizmaları da, borsada işlem gören kağıt ve şirketlerin sahibi olduğu işletmeleri hızlı denetlemesi sebebiyle, bu işletmelerin kurumsallaşma süreçleri de daha çabuk olmaktadır.

Borsada işlem gören kağır ve Şirket bilgisi

Borsada işlem gören kağıt ve şirketlerde, güven ve şeffaflık esastır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, bu güveni ve şeffaflığı, kendisine ilke edinmiştir; ve gerek yatırımcılar; gerekse de işletme sahipleri, bu ilkeyi oldukça iyi bilmektedirler. Borsada işlem gören kağıt ve şirketleri elde eden yatırımcıların, hem piyasa ile ilgili; hem de işletmeler ile ilgili bilgilere istedikleri anda ulaşabilmeleri, esas olarak kabul edilmektedir.
Borsada işlem gören kağıt ve şirketlere sahip olan işletmelerle ilgili bilgilere, Mali Tablolar, Günlük Bülten, Veriler Sayfaları, Şirket Haberleri, Kamuyu Aydınlatma Platformu gibi yerlerden ulaşılabilmektedir.

borsada işlem gören şirketler – borsa şirketleri yazısına ait etiketler : , , , , , , ,
borsada işlem gören şirketler – borsa şirketleri yazısı 26 Tem 2011 tarihinde Borsa kategorisinde yayınlanmaktadır.
Dikkat !

Borsavakti.com’da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.borsavakti.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Burada yer alan görüş ve düşüncelerin www.borsavakti.com ve yönetimi için hiçbir bağlayıcılığı yoktur .

Benzer Başlıklar
Yorum Yap
Önceki Yorumlar
ayşe
15 Ekim 2011 - 21:48

detaylı olarak tüm bilgilere hemen hemen sahibim, borsavakti.com a da teşekkürü borç bilirim bizi aydınlattıgınız için