Reklamlar

Hazine Bonosu nedir ? Nasıl alınır ? Hazine Bonosu Getirisi

Yazı Boyutu
Reklam

Döviz haberleri ile ilgilenen kişiler, borsa oynayanlar, sürekli olarak, hazine bonosunun adının geçtiğini duyarlar. Hazine bonosu üzerine borçlanan kişiler vardır. Ancak hazine bonosu nedir, bazen onu bile kelimenin tam anlamı ile bilmeyen kişilerdir onlar.

Peki hazine bonosu nedir?

Hazine bonosu, devlete iç borç senedi olarak kısaca tanımlanabilmektedir. Ancak, hazine bonosu nedir sorusunun geniş kapsamlı açıklamasına bakacak olursak: Türkiye Cumhuriyeti hazinesi tarafından çıkartılmış olan, 1 seneden kısa vadesi olan, döviz ya da Türk lirası cinsinden, devlet iç borçlanma senetleridir olarak tanımlamamız doğru olacaktır.

hazine bonosu getirisi
Hazine bonosu üzerinden yatırım yapan kişiler, yapmış oldukları yatırım sonucunda elde ettikleri hazine bonosunu, vade sonuna kadar ellerinde tuttukları takdirde, vade sonu geldiğinde, geri iade etmek istediklerinde, alacakları para, hem hazine bonosunun parası; ve hem de hazine bonosuna verilen vadenin faizidir. Yani hazine bonosu alan kişi, vade sonunda kar elde edecek denilebilir.
Hazine bonosu nedir sorumuzun cevabını bulduktan sonra, hazine bonpsu almak isteyenler için, hazine bonosu nasıl alınır sorusunun cevabını da bulmaya çalışalım hemen:

Hazine bonosu nasıl alınır?

Reklamlar :

Hazine bonosu alım; ve hazine bonpsu satım işlemlerinin, hafya içi her gün saat 10:00 ile 14:00 saatleri arasında gerçekleştiğini öncelikle belirtelim: hazine bonosu almanın iki farklı yolu vardır. Bu yollardan ilki, hazine bonosunu birincil piyasadan almaktır. Birincil piyasadan hazine bonosu almak için, hazinenin, halka arzının gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu sayede, birincil piyasadan hazine bonosu alımı gerçekleştirilebilir.

hazine bonosu fiyatları ve hazine bonosu Oranları

Birincil piyasalardan hazine bonosu alanlar, aldıkları hazine bonosunun parasını direk olarak hazineye gödnermiş olurlar. Bir diğer

Hazine Bonosu nedir

hazine bonosu alma yöntemi de ikincil piyasalardan hazine bonosu almaktır. İkincil piyasalardan hazine bonosu alacak olanların, aracı kurumlara; ve bankalara ihtiyaçları bulunmakta; ve alacakları hazine bonosunu, bu belirtilen aracılar sayesindegerçekleştirmektedirler. İkincil piyasalardan hazine bonosu satın almak isteyen yatırımcılar, alacakları hazine bonosunu, yine İstanbul Menkul Kıymetler Borsasından alırlar; ancak almak istedikleri hazine bonosunun şartlarını ve özelliklerini banka ya da aracı kurumlara belirtirler; ve sonrasında banka yatırımcılar adına, isteklere uygun hazine bonosunu bulur.

hazine bonosu faiz oranları

Hazine bonosu nasıl alınır sorusunun bir diğer cevabı da, hazine bonosunun, ikincil piyasadaki banka ya da aracı kurumlardan alınmasıdır; bu durumda İMKB devreye girmemektedir.

Hazine Bonosu nedir ? Nasıl alınır ? Hazine Bonosu Getirisi yazısına ait etiketler : , , , , , , ,
Hazine Bonosu nedir ? Nasıl alınır ? Hazine Bonosu Getirisi yazısı 18 May 2011 tarihinde Borsa kategorisinde yayınlanmaktadır.
Dikkat !

Borsavakti.com’da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.borsavakti.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Burada yer alan görüş ve düşüncelerin www.borsavakti.com ve yönetimi için hiçbir bağlayıcılığı yoktur .

Benzer Başlıklar
Yorum Yap
Önceki Yorumlar