Reklamlar

Kaldıraç Oranı nedir – nasıl hesaplanır

Yazı Boyutu
Reklam

Kaldıraç oranı, borcun toplam sermayeye ya da öz sermayeye oranıdır. Bu oranlar, işletmenin varlıklarının hangi kaynaklarla hangi oranlarda karşılandığının ve işletmenin kaynak yapısının görülmesini sağlar. Kaldıraç oranları ile bir işletmenin uzun vadeli borçlarını ödeme gücü gibi mali yapısının da durumu hakkında bilgi edinilebilir.

Yapılan vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yaptığınız zaman ne kadar ödeme yapacağınız sözleşmenin büyüklüğü üzerinden değil sözleşmenin gerektirdiği teminat oranındadır. Bu durum küçük yatırımlarla büyük işlemler yapma olanağı doğurur. Bu kaldıraç etkisidir.

KALDIRAÇ ORANI NASIL HESAPLANIR?

 

Sözleşme büyüklüğünü yatırılan teminata bölmek kaldıraç oranını hesaplamak için yeterlidir.

Örneklemek gerekirse: IMKB 30 endeksli bir sözleşmede 54.000 fiyattan 1 adet kısa ya da uzun pozisyon alındığında sözleşme büyüklüğü 5.400 tl iken yatırılan teminat 600 tl’dir. Bu formüldeki kaldıraç oranı ise 5.400 tl/600 tl=9’dur.

Kaldıraç Oranımızı Kendimiz Hesaplayabilir miyiz?

Reklamlar :

Bunu ayarlayabilmeniz için kullanabileceğiniz iki değişken vardır. Bu değişkenler sözleşme büyüklüğü ve başlangıç teminatıdır. Sözleşme büyüklüğü piyasada oluşan fiyata bağlı olduğu için bizim kontrol edemeyeceğimiz bir değişkendir.

Teminatın miktarı VOB tarafından belirlendiği için teminatı azaltarak teminat oranımızı yükseltmemiz mümkün olmaz.

Bu sebepten dolayı teminat miktarımızı yükselterek kaldıraç oranını aşağıya çekebiliriz.

Kaldıraç Oranı Formülü

Bunu da örnekleyelim: 54.000 fiyattan alınan bir sözleşme için yatırılması gereken teminat 600YTL iken Takas Teminatındaki hesabımıza 900 YTL yatırırsak kaldıraç oranımız 5.400 YTL/ 900 YTL = 6 olacaktır. Aynı şekilde teminat miktarını arttırarak 1.800 YTL yaparsak kaldıraç oranı 5.400 YTL/ 1,800 YTL =3′e düşecektir.

Bu hesaplamayla teminat miktarımızı yükselterek kaldıraç oranını ve riski düşürebiliriz.

Kaldıraç oranı değiştirilemez. Çünkü kaldıraç oranı pozisyon büyüklüğü / yasal teminat oranı şeklinde hesaplanmaktadır. Kaldıraç oranının değiştirilmesi portföydeki paranın ne kadarlık bir kısmıyla işlem yaptığımıza göre değişkenlik gösterir.

 

 

 

 

Kaldıraç Oranı nedir – nasıl hesaplanır yazısına ait etiketler : , , , , ,
Kaldıraç Oranı nedir – nasıl hesaplanır yazısı 10 Mar 2011 tarihinde Borsa kategorisinde yayınlanmaktadır.
Dikkat !

Borsavakti.com’da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.borsavakti.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Burada yer alan görüş ve düşüncelerin www.borsavakti.com ve yönetimi için hiçbir bağlayıcılığı yoktur .

Benzer Başlıklar
Yorum Yap
Önceki Yorumlar
Kemal Koru
26 Mart 2011 - 22:27

Fiyatlar gerçektende oldukça uçuk,borsa işiyle uğraşmamızdan dolayı bu oranlı takip edebilmek oldukça önemli.Yukarıdaki içeriktede belirtildiği gibi sürekli bir değişme söz konusu,uyanık olup bu oranlı iyi bilmemiz gerekmektedir.

Polat
26 Mart 2011 - 22:29

Yazıda hoşuma giden kaldıraç oranlarını uzmanlardan istifade ederek değilde kendi kendimize yapabileceğimizden bahsetmesidir.Ama her nekadar kendimiz yapabiliyorsakta bir uzmandan azda olsa faydalanmamız gerekmetedir.
iyi akşamlar.

Kevser
04 Mayıs 2011 - 11:31

Oranları mutlak takip etmemiz gerekiyor. Ufak bir kaçırma yada yanlış analiz herşeyi mahfedebilir. Kaldıraç oranını pek bilmiyordum. Ancak, şuanda tam anlamıyla öğrendim diyebilirim. Umarım daha da faydalı bilgileri buradan öğrenerek sistemimize ekler ve daha da katkı sağlayabiliriz kendi adımıza.