Reklamlar

Stop Loss Nedir – Nasıl Yapılır

Yazı Boyutu
Reklam

Borsa’da amaç her zaman kazanmaktır.
Hisse senedi alırken öncelikli amaç bize en yüksek kar oranı sağlayacak hisse senedini almayı düşünmektir,
Borsa’da her zaman kazanmak diye birşey asla yoktur, her zaman risk vardır.
Bilinmesi gerekilen en önemli şey Borsa = Risk demektir.
Hisse alırken belirli bir yükselme kotası düşünürüz, aldığımız Hisse 1 Lira ise, 1,5 Lira olduğunuzda satmaya kendimi şartlandırırız, böylece Hisse Senedi’ni almadan önce hedefimizi ortaya koymuş oluruz,

Peki Stop Loss Nedir ?

Fakat burada bir hata bulunmaktadır, bahsettiğimiz gibi Borsa her zaman risk’le eşdeğerdir.
Bu nedenle alınan Hisse düşüş yaşar ve beklediğimiz gibi gitmez, aldığımız fiyat’dan daha aşağılara gerilediğinde nede olsa ” Hisse yükselecek “, kısa süre içerisinde beklediğim fiyata yükselecektir mantığıyla Hisse’yi satmaz ve elde tutmaya devam eder.

Bunun nedeni Hisse Senedi’ni alan kişinin kendini şartlandırmış olması ve hedefine ulaşamaması nedeni ile hırs yaparak, ufak zararla atlatmak yerine Risk’e devam etmesine devam eder.

Zaman geçtikçe hala beklenen yükseliş sağlanmaması ve düşüşün devam etmesi ile birlikte artık Hisse’yi alan kişi ” Birgün tekrar yükselecek ” mantığıyla bu Hisse Senedi’ni elde tutmaya devam eder….
Ayrıca burada yaşanılan en büyük sorunlardan biriside Hisse’yi alan kişinin ” Vade ” süresini belirlememesidir, bu nedenle kişi belirli bir süre aralığı belirlemediği için ne kadara süre beklemesi gerektiğinide bilmez.Bu nedenle Hisse Senedi alırken öncelikle kafamızda belirli bir Vade oluşturmalıyız.

Reklamlar :

Burada ” Stop Loss ” yöntemi devreye girmektedir. Basit bir şekilde anlatacak olursak Stoploss :  Zararı minimalize etmektir.Yani kişi ne zaman kendinisine dur diyeceğini bilmelidir.Zarar ettiğinde, zararını minimum düzeyde tutmak için en iyi zamanda satmalıdır Hissesini.

Stop Loss Yöntemleri
Stop Loss 2 ana başlık içerisinde incelenmektedir,

  1. 1- Nisbi Stop Loss
  2. 2- Mekanik Stop Loss

1- Nisbi Stop Loss
Nisbi Stop Loss yöntemi 2 farklı maddede incelenmektedir.
a) Hisse Alım Fiyatına Göre Yapılacak Uygulama :
Bu uygulamada Stop Loss için bir oran belirlenir.Zarar oranı belirlendikten sonra, değer kaybeden hisse o orana yaklaştığında satılmalıdır.
Örnek : 100 TL’ye almış olduğumuz Hisse Senedi %4 değer kaybettiğinde, Hisse Senedi’nin 90’60 TL’ye düştüğünü görmekteyiz, işte bu anda Hisse’nin satılmasına denmektedir.

b) Hissede Kar Gerilemesine Göre Yapılacak Uygulama
Bu uygulamada amaç hisse Kar’da iken zarar yapmaya başladığında belirlenen Stop Loss oranını belirleyip, satış yapmaktır,
Örnek :  50 TL’ye aldığımız hisse’de hedef 60 TL idi.Fakat Alınan hisse 54′de kaldı ve düşüş yaşanmaya başlandı.
Burada Kar’da zarar’a %4 Stop Loss oranı belirledik.Yani kağıt 54′den % 4 gerilediğinde Stop Loss uygulanıp satış işlemleri yapılır.

2- Mekanik Stop Loss
a) Ortalamaya Göre Yapılacak Uygulama
Vadeye göre ortalamaların takip edilmesidir.
b) Trend takibine Göre Yapılacak Uygulama
Vadeye göre Hisse’nin Trend’inin takip edilip, fiyatları Trend’in altına indiğinde karşı hacim takip edilip Stop Loss uygulanmasıdır.

c) Destek-Direnç Takibine Göre Yapılacak Uygulama
Hisse’yi en düşük durumdayken alıp en yüksekten satmak hiçbir zaman mümkün değildir, bu nedenle belirli kademeli alım ve satım yönteminin kullanılmasıdır.

stop loss nasıl uygulanır?
Hisse’nin belirlediğimiz Oranı takip edilir ve belirlenenin altına düştüğüne karar verilirse Stop Loss yöntemi uygulanır.

Stop Loss Nedir – Nasıl Yapılır yazısına ait etiketler : , , , , , ,
Stop Loss Nedir – Nasıl Yapılır yazısı 15 Nis 2011 tarihinde Borsa kategorisinde yayınlanmaktadır.
Dikkat !

Borsavakti.com’da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.borsavakti.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Burada yer alan görüş ve düşüncelerin www.borsavakti.com ve yönetimi için hiçbir bağlayıcılığı yoktur .

Benzer Başlıklar
Yorum Yap
Önceki Yorumlar
Eflatun
04 Mayıs 2011 - 11:05

Evet kesinlikle size katılıyorum. Bir hisseyi alırken öncelikle kafamızda vadeyi hesaplamamız gerekiyor. Vade düşünmeden, yani hissenin ne kadar artıştan sonra satılacağına karar vermeden hisse senedi almak saçma ve maddi zarar açıyor. Bu uygulamalar yapıldıktan sonra zarar edebilecek kişiler olacağını düşünmüyorum.