Reklamlar

Döviz piyasaları

Yazı Boyutu
Reklam

Ani döviz kuru değişiklikleri şok etkisi yaratır. Özellikle uluslararası döviz işlemlerinde, döviz kurlarında meydana gelen değişiklikler önemli spekülasyon değişiklikleride beraberinde getirir.

Son zamanlarda bizim ülkemizde de çok sık kullanılan bir kavramdır. Türk toplumunun finansal piyasalarla tanışıklığını sağlayan en önemli unsur elbette ki dövizdir.

Hemen hepimiz döviz kurları hakkında az çok fikir sahibiyiz ve yorum yapabilme yeteneğini gün geçtikçe daha çok kazanıyoruz. Parite, çapraz kur gibi kavramları hemen hepimiz duyarız ve bir kulak dolgunluğu oluşur. Döviz kuru, bir para birimini satın almak için, diğer para biriminden vazgeçilmesi anlamını taşır. Direktdöviz kuru ise, yabancı paranın değerinin yerli para cinsinden açıklanması anlamına gelir.

Döviz Piyasaları

Döviz piyasalarında birçok banka faaliyet gösterir ve işlemlerin küçük bir bölümü nakit olarak çalışır. İşlemlerin büyük çoğunluğu bilgisar üzerinden işlem görür.

döviz piyasası nedir

Ülkeler farklı para birimlerine sahip oldukları için, uluslararası işlemler çerçevesinde mal, hizmet satın alabilmek için farklı para birimleri gerek olduğundan, döviz piyasaları ekonomik açıdan büyük bir önem taşır. Yabancı paranın değerini, döviz cinsinden hesaplarken kur değerinden hesaplıyoruz.

Reklamlar :

piyasa döviz kurları

Fakat TL cinsinden açıklıyorsak TL cinsinden hesap yapıyoruz. Yani birbirinin tersi birimleri kullanıyoruz. Döviz kurunun belirlenmesinde uzun ve kısa dönem analizini birbirinden ayırmak gerekir. Özellikle denge döviz kurunu belirleyen faktörlerin anlaşılması açısından büyük önem taşır.

Uzun dönemde denge döviz kurunu belirleyen faktörler farklı ülkelerdeki fiyatlar ve reel gelir düzeyleri gibi temel ekonomik değişkenlerdir.

döviz piyasasını etkileyen faktörler

TL değer kaybettikçe satılmak istenen dolar miktarıda bu yönde artış gösterir. Uzun zamanda denge döviz kurunda değişmeye yol açan faktörler dolar talebi ve dolar arz eğrilerini elde ederken sabit kabul ettiğimiz faktörlerde meydana gelebilecek değişimlerdir.


Bir ekonominin reel gelir düzeyi, ülkenin sahip olduğu kaynakların verimliliğini yansıtan bir özellik taşır. Diğer ülkeye oranla reel gelirin artmasıyla döviz arz ve talebinin yer değiştirmesine neden olur.


Amerikalıların yüksek gelir artışı daha fazla Türk malı talep edecekleri anlamına gelir. Söz konusu malları üretenlerin ve varlıkları çıkartanların elinde bulunan dolar miktarının artması anlamına gelir. Dolayısıyla dolar arzınında artması anlamına gelir. piyasa döviz
piyasa döviz kurları, piyasa döviz kuru, piyasa döviz yorumları, piyasa döviz.com

Döviz piyasaları yazısı 17 Oca 2011 tarihinde döviz kategorisinde yayınlanmaktadır.
Dikkat !

Borsavakti.com’da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.borsavakti.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Burada yer alan görüş ve düşüncelerin www.borsavakti.com ve yönetimi için hiçbir bağlayıcılığı yoktur .

Benzer Başlıklar
Yorum Yap
Önceki Yorumlar