Reklamlar

2012 emekli zammı – Emekli Maaşları Ne olacak

Yazı Boyutu
Reklam

Yaklaşık 2 milyon emekli düşük maaşlarına yapılacak az miktarda olsa 2012 maaşlarını umutla bekliyordu. Emeklilere her yıl yapılan düşük zamlar emeklinin alım gücünü iyice düşürmüş durumda. 2012 yılında emekli zamları belli oldu.

2012 emekli maaşları

Ocak ayında yüzde 4.22, Temmuz ayında ise yüzde 2.78 oranında artacak olan emekli maaşlarına ek olarak birde intibak zamlarını sayabiliriz. Sadece SSK ve Bağkur emeklilerini ilgilendiren intibak yasasında yaklaşık 2 milyon 700 bin emekli yararlanacak. İntibak yasası sonucu emekliye yapılacak zamlar 10 TL ile 260 TL arasında değişmekte olup hangi emeklinin ne kadar zam alacağını ödediği prim ve emeklilik yaşı belirleyen etken olacak. İntibak yasası 1999 ve öncesinde emekli olan Bağkur ve SSK’lıları ilgilendirirken, diğer emeklilere ise Ocak ayında %4.22, Temmuz ayında ise %2.78 oranında zam yapılacağı açıklandı.

Asgari ücrete ise Ocak ayında yüzde 3, Temmuz ayında ise yüzde 3 oranında zam yapılacağı belirtildi. Yani asgari ücret alan bir kişi 2012 yılının ilk 6 ayında %3 lük zam alırken, ikinci altıncı ay bir %3 lük zam daha alacak.

Reklamlar :

emekli maaşlarına zam

Bütün emekliler intibak yasasından çıkacak kararı beklerken memur emeklileri hayal kırıklığına uğradı diyebiliriz. İntibak yasası ile emekliler arasındaki maaş farkları ve eşitsizliğin ortadan kalkacağı söylendi. Ancak, memur emeklilerini kapsamadığı açıklandı. 2000 yılı öncesi SSK ve Bağkur’dan emekli olmuş kişileri kapsayan intibak zammı 10 TL ile 260 TL arası değişirken büyük çoğunluğun 100 TL ve üzeri zam alacağı açıklandı. Ayrıca yıllık enflasyon zamlarınıda almaya devam edecek olan emeklilerin maaşlarındaki adaletsizlik çıkacak yasa ile ortadan kalkacak. Yasa henüz TBMM’den geçmiş değil. İntibak yasasının önümüzdeki hafta meclisten geçeceği ve yürürlüğe konulacağı açıklandı.

2012 yılında işsizlik oranın dahada düşeceği açıklanırken, büyüme ve yatırım artışlarına bağlı olarak 332 bin kişiye istihdam yaratılacak. Ayrıca 2012 yılında ihtiyaç sahibi kişilere toplam 2 milyon kömür dağıtılmak üzere hazırlandığı ve fakir olduğu ispatlanan kişilere kömür yardımının en kısa sürede yapılacağı söylendi. 2011 yılında 10.5 olarak belirlenen işsizlik oranının ise 2012 yılında 10.4 ve daha aşağısı olmasını beklediklerini açıklayan hükümet, avrupada yaşanan krizden etkilenmeyeceğimizi ve bu yıl yapılan zamların gayet iyi olduğunu açıkladı.

2012 emekli zammı – Emekli Maaşları Ne olacak yazısına ait etiketler : , , , , ,
2012 emekli zammı – Emekli Maaşları Ne olacak yazısı 12 Şub 2012 tarihinde Genel kategorisinde yayınlanmaktadır.
Dikkat !

Borsavakti.com’da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.borsavakti.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Burada yer alan görüş ve düşüncelerin www.borsavakti.com ve yönetimi için hiçbir bağlayıcılığı yoktur .

Benzer Başlıklar
Yorum Yap
Önceki Yorumlar