Reklamlar

Devlet Tahvil Nedir, nasıl alınır ? tahvil faizleri – tahvil çeşitleri

Yazı Boyutu
Reklam

Tahvil nedir, tahvil nasıl alınır, tahvil faizleri, tahvil çeşitleri faiz hesaplama bilgileri, tahvil değerleme
Tahvil nedir sorusunun cevabını merak edenler için, öncelikle bu soruyu cevaplayalım: tahvil, devlet hazinelerinin; ya da şirket ortaklıklarının, paraya ihtiyaç duydukları zamanlarda, ödünç para bulabilmek adına çıkarttıkları kağıtlara verilen isim olarak tanımlanabilmektedir.

tahvil ne demek ve tahvil nedir

Devlet hazinelerinin çıkarttıkları tahviller devlet tahvili adı ile adlandırılırken, tahvil eğer anonim şirketler tarafından çıkartılmış ise, buna da özel sektör tahvili adı verilmektedir. Özel sektör tahvillerini de, değişken faizli tahviller; ve sabit faizli tahviller olarak sınıflandırabilmek mümkündür.

Tahvil Almak, tahvil nasıl alınır ?
Tahvil almak isteyen kişiler, alacakları tahvili, isterlerse bankalardan, isterlerse de aracı kuruluşlardan alabilirler. Tahviller aynı zamanda, ihaleye katılarak da alınabilen araçlardır; İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında da alınıp satılabildiklerini belirterek, yatırımcılara yol göstermekte fayda olduğunu düşünmekteyiz.
Özel sektör tahvillerinin alınması ile birlikte, bir takım risklerin doğabileceği bilinmelidir. Özel sektör tahvillerinin geri ödenememesi durumu söz konusu olabilir. Şirket iflas edebilir; ya da benzer bir sorun ile karşılaşılabilir. Ancak devlet tahvillerinde buna benzer durumların söz konusu olmayacağı muhtemeldir. Bunun sebebi ise, devlet tarafından her an vergi toplanabilmesi nedeniyle, herhangi bir para sıkıntısının çekilmeyecek olmasıdır.

Reklamlar :

Tahvil Hesaplamaları

Tahvile yatırım yapacak olan yatırımcılar, bu yatırımlarını uzun vadeli olarak gerçekleştirmektedirler. Uzun vade tabiri ise, 1 yıldan daha uzun süre satılamayan değerler için kullanılmaktadır. Ülkemizdeki yatırımcıların geneli 5 ya da 10 yıl vadeli tahvil almaktalar iken; diğer ülkelerde bu vade 30 yıla kadar uzatılabilmektedir.

Tahvil Çeşitleri Devlet Tahvili

Yatırımcılar, devlet tahvili ile özel sektör tahvili arasında, yatırımları için seçim yaparken şunu hatırlamalıdırlar: devlet tahvili, özellikle riski sevmeyen yatırımcılar için güvenlidir. Özel sektör tahvilinde ise böyle bir durum söz konusu olamayabilmektedir. Bu nedenle, devlet tahvilini, güvenli bir liman olarak görmeniz oldukça normaldir. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki: devlet tahvilini, sadece riski sevmeyenler değil, büyük yatırımcılar da alabilirler.

Tahvil faizleri ve Tahvil faiz hesaplama

Tahvil üzerinden yatırım yapmayı düşünüyorsanız eğer, şunu bilmelisiniz ki, tahvil uzun vadede kazandırabilen bir yatırım olabilir; ancak siz ne kadar büyük bir yatırımcı olduğunuzu bilmeli; ve sonrasında da gereken takiplerinizi yapmalısınız. Herşeyden önce spekülatörlere çok fazla inanmamanız gerektiğini; ancak dönem dönem onları da dinlemeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Devlet Tahvil Nedir, nasıl alınır ? tahvil faizleri – tahvil çeşitleri yazısına ait etiketler : , , , , , , , ,
Devlet Tahvil Nedir, nasıl alınır ? tahvil faizleri – tahvil çeşitleri yazısı 08 May 2011 tarihinde Piyasalar kategorisinde yayınlanmaktadır.
Dikkat !

Borsavakti.com’da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.borsavakti.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Burada yer alan görüş ve düşüncelerin www.borsavakti.com ve yönetimi için hiçbir bağlayıcılığı yoktur .

Benzer Başlıklar
Yorum Yap
Önceki Yorumlar