• BIST 100 92.114 1,14% 1.039,50
  • DOLAR 5,3169 -0,47% -0,0252
  • EURO 6,0666 -0,14% -0,0084
  • ALTIN 213,50 -0,49% -1,06
  • PETROL 56,5800 0,57% 0,3200
  • BONO 20,8700 -1,70% -0,3600
Borsa verileri yükleniyor...

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?

Kefillik İçin Kriterler Nelerdir?
Bankalar genellikle verdikleri krediyi bir şekilde aldıkları için ve bu kredilerden büyük miktarlarda kar elde ettikleri için tüketicilere kredi vermeyi isterler. Ayrıca kredi verebilmek içinde ellerinden geleni yapmaya  da hazırdırlar. Fakat bazı tüketicilerin kredi notu düşük olabiliyor. Eğer kişinin istediği kredi miktarını almaya yetecek kredi notu bulunmuyorsa kişiden kefil isteniyor. Kefil, krediyi çeken kişi eğer borcunu ödeyemezse bankanın alacakları isteyeceği 2. kişi oluyor. Kısacası kişinin referansı denilebilir.

Kefil her kredi talebinde gerekmeyebilir. Örneğin düşük miktarlı bir ihtiyaç kredisi çekerken eğer kredi notunuz çok düşük değilse kefile ihtiyaç duymazsınız. Fakat konut kredisi, taşıt kredisi veya yüksek rakamlarda krediler çekecekseniz banka kendi alacağını garantiye almak adına kefil talep etmektedir.

Bankalar kredi verirken kişinin borçlarını ödeme düzenine, kredi notuna, gelirine ve mal varlığına bakarak onaylar. Kefilde kredi çeken gibi bankaya borçlu sayılacağından dolayı eğer ki kefilin üzerinde borç durumu varsa kefilliği kabul edilmeyecektir. Yine kredi çeken kişi gibi kefilin de kredi notuna, maaşına, borçlarını ödeme düzenine ve mal varlığına bakılacaktır. Bu durumlar doğrultusunda kefilliği kabul edilecek veya reddedilecektir.

Kredi Borcu Olan Biri Kefil Olabilir Mi?
Kefil kısaca sizinle beraber kredi borcunuzu üstlenecek kişidir diyebiliriz. Banka kredi verirken neye dikkat ediyor, borcu olan kişilere nasıl davranıyorsa kefile karşı da aynı davranışları sergileyecektir. Bu nedenle kefilin kredi notu düşükse üstünde borç olsun olmasın kefilliği büyük ihtimalle reddedilecektir. Ayrıca kefilin üzerinde kendi maaşının ve temel ihtiyaçlarının üzerinde bir kredi borcu mevcutsa yine kişinin kefilliği reddedilecektir. Kısacası kefilin kredi notu yüksek ve borcu olmaması gerekmektedir.

Kefil, kefil olduğu kişinin borcu ödememesi durumunda borca karşı sorumludur. Eğer ki bankadan krediyi çeken kişi bir şekilde borcunu ödemez veya ödeyemezse borcun yükümlülüğü kefile kalmaktadır. Kefillik sadece kağıt üzerinde imza atmak değil aynı zamanda borca da ortak olmaktır.