Borsa verileri yükleniyor...

Manipülator nedir?

Manipülator nedir, ne değildir gibi aklınızda deli sorular mı var ? merak etmeyin hepsine bu yazı içerisinde cevap bulacaksınız. Öncelikle bir önceki yazımızda bahsettiğimiz Spekülatörün aksine Manipülatörlük yasal olarak bir suçtur.

Manipülatör, insanları kandırma yolunu seçen yapay olarak belirlediği fiyatlarla almaya veya satmaya davet eden menkul kıymet piyasasının en sevilmeyen kişisidir. Bu Manipülatörler insanları kandırarak kurguladığı işlemler sayesinde borsa üzerinde alınıp satılabilen sermaye piyasası araçlarının (örneğin hisse senetleri vb.) fiyatlarını kendi çıkarları doğrultusunda düzenlerek piyasaya kendi istekleri doğrultusunda yön veren kötü niyetli kişilere denir.

Kendilerinden başka hiç kimseyi düşünmezler. Birçok yatırımcı bu durumdan şikayetçidir. Kendileri bu işlemleri yaparak para kazanırlar veya kazandırırlar buna ise Manipülatörlüktür denir. Siz siz olun bu tür kişi veya kurumlardan uzak durun Manipülasyon işlemleri tüm borsalarda olduğu gibi Türkiye sınırları içerisinde de yasaktır ve Manipülatörlük yapanlar kanun gereği hapis veya para cezası ile yargılanır.

Yorumlar

    Bilgi! Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz ?

Yorum Yap