Borsa verileri yükleniyor...

Dow Teorisi

Dow teorisi direnç ile destek arasındaki büyük bir halat çekme mücadelesidir. Piyasa tepe noktasına ulaştıktan sonra düşüşe geçin­ce, önceki doruk noktası direnç alanını tanımlar, çünkü tepedeyken satma şansını yitirenler, başka bir şans elde ettiklerinde, yine sıkıntı­ya girecek, rahat duramayacaklardır. Piyasa tekrar yükselir ve önce­ki zirvesine yaklaşırsa, direnç alanını “test ettiğinden” söz edilir. Ar­tık gerçek an gelmiştir. Piyasa direnç alanında kırılırsa, bir süre da­ha yükselebilir ve önceki direnç alanı, destek alanına dönüşür. Öte yandan, piyasa “direnç alanına girmekte başarısız olursa” ve önceki desteğin görüldüğü bir önceki düşük noktasından aşağı inerse, ayı piyasası sinyali verilir ve yatırımcıya satışa geçmesi öğütlenir.
Dow’un temel ilkesi, piyasa son tepe noktasından daha yükseğe çıkınca al, ondan önceki düşüş noktasının altına inince de sat takti­ğinin uygulanmasını gerektirir. Teorinin özellikle boğa piyasasını çağrıştıran çift ya da üçlü tepelerin kırılması gibi zaafları olmakla birlikte, ana fikir birçok grafikçi tarafından izlenir ve kutsal öğreti ola­rak kabul edilir.

Malesef Dow mekanizmasından gelen sinyallerin gelecekteki fiyat hareketlerini öngörmede herhangi bir etkisi yoktur. Piyasanın sat sin­yallerinden sonraki performansı, al sinyallerinden sonraki perfor­mansından farklı değildir. Piyasa ortalamalarının temsili listesini sa­tın alıp elinde tutarak Dow’u izleyen yatırımcı bir miktar geride ka­lır, çünkü strateji gerektirdikçe alıp sattığından, fazladan aracı kurum komisyonları ödemek zorundadır.

Yorumlar

    Bilgi! Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz ?

Yorum Yap