Borsa verileri yükleniyor...

Modern Portföy Teorisi (MPT)

Zekâ konusunda paylarına düşeni alamadıklarına inanan pratik insanlar, genellikle bazı nesli tükenmiş ekonomistlerin tutsağı olurlar. Gaipten sesler duyan yönetimdeki deliler de çılgınlıkları için bir iki yıl öncesinin birkaç akademik, eski moda eğitimcisinden esinlenirler.

Buraya kadar, hisse senedi değerlerini tahmin etmede profesyonellerin kullandıkları teorileri sağlam temel ve boşlukta uçan şatolar gibi basitleştirilmiş olarakaçıklamaya çalıştım. Daha önce gördüğümüz gibi, birçok akademisyen bu teorilere saldırarak isim yapıyor. Her ne kadar hisse senedine ilişkin değerlemede bize çok şey anlattıklarını inkar etmesek de, akademisyenler genel olarak büyük kârlar elde etmek söz konusu olduğunda, bu teorilerin güvenilmez oldukları görüşündeler.
Okullar parlak genç ekonomistler ve istatistikçiler yetiştirmeyi sürdürürken, saldırgan akademisyenlerin sayısı da öylesine artıyor ki, artık onlar için de yeni taktikler gerekiyor; bu nedenle akademik camia, borsa ile ilgili değerlemesinde kendi teorisini oluşturmaya başlamış bulunuyor. Kitabın bu bölümünde, üniversite kuleleri içinde yaratılan bu gizemli “yeni yatırım teknolojisi” konusunu ele alacağız.

Modern Portföy Teorisi (MPT) adlı bir kavram Wall Street’te geniş çapta kullanılacak derecede yerleşmiş durumda. Diğer kavramlar ise öğrencilerin tez malzemesi çıkarmalarını, danışmanlarının da bol harç almalarını sürdürmeye yetecek derecede çapraşık.
Bu bölümde, Modern Portföy Teorisi’nin ilk çıkışını ve uygulanışını tanımlayacağım. Bu öngörüleri kullanarak riski azaltabilir, belki de daha iyi getiriler elde edebilirsiniz. Onuncu Bölüm’de bazı akademisyenlerin, yatırımcıların belirli riskler alarak getirilerini artırabileceklerini söyleyerek nasıl basında yer aldıklarını anlatacağım. Daha sonra, Onbirinci Bölüm’de, rastgele seyir ve etkin piyasa diye bir şey olmadığı sonucuna varan bazı akademisyen ve uygulamacıları tartışacağım: Bu kişiler, “piyasayı alt etmek” için izlenebilecek çok sayıda yatırım taktiği olduğunu ve piyasa fiyatlarının önceden bilinebileceğini iddia ederler. Ardından ne kadar yanıldıklarını açıklayacağım. Bunu da kısmen, etkin piyasa uygulamasına ilişkin en iyi örneği sıradan hisse senedi fonuvererek yapacağım ve tüm yayınlar ve konferanslara karşın, piyasadaki en kazançlı seyirin tartışmasız şampiyonu olduğunu göstereceğim.
 

Yorumlar

    Bilgi! Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz ?

Yorum Yap