Borsa verileri yükleniyor...

Riski Artırarak Karşılığını Almak

Bu aşamada her okunan bilmesi gerektiği gibi, risk karşılığı olan ödülü alır. Bu yüzden gerek akademik camiada, gerekse Wall Street’te, daha büyük zenginlikler elde etmek amacıyla riskten yararlanılması konusunda uzun süredir bir karmaşa yaşanmaktadır. Bu bölümde işte bu konuyu ele alacağız: Riski ölçmek için analitik araçların yaratılması ve bu bilgilerle daha büyük ödüller alınması üzerinde duracağız.

İşe Modern Portföy Teorisi’ne ince ayar yaparak başlayacağız. Son bölümde sözünü ettiğim gibi, çeşitleme ada ekonomisi örneğindeki gibiriski tam olarak ortadan kaldırmaz, çünkü tüm hisse senetleri birlikte artma ve azalma eğilimi gösterir. Böylece çeşitleme, uygulamada, riskin tümünü değil bir kısmını azaltır. Üç akademisyen Stanford profesörü William Sharpe, eski finans uzmanı John Lintner ve Fischer Blackbilgi birikimlerini, çeşitlemeyle, hisse senedi riskinin hangi bölümünün yok edilebileceği, hangi bölümünün ise yok edilemeyeceği konusuna odaklamışlardı. Bu çalışma, Sermaye Varlıkları Fiyatlandırma Modeli (SVFM) olarak bilinen modelle sonuçlanmıştır. Markowitz 1990’da onur ödülü aldığı zaman, Sharpe da bu çalışmaya olan katkısı nedeniyle Nobel ödülüne layık görülmüştü.

Sermaye Varlıkları Fiyatlandırma Modeli’nin ardındaki temel mantık, çeşitleme ile yok edilebilecek risklerin zaten artı bir getiri sağlayamayacağıdır. Bu bakımdan, uzun vadede getiri ortalamasını yükseltmek için, çeşitlendirilemeyen portföyün risk düzeyini artırmanız gerekir. Bu teoriye göre, akıllı yatırımcılar tüm piyasayı alt edebilir ve yalnızca portföylerini beta olarak bilinen risk ölçüsüne göre düzenleyerek kâr yarışını kazanabilirler.

Yorumlar

    Bilgi! Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak istermisiniz ?

Yorum Yap